هیچ امتیاز پاداش برای این محصول وجود ندارد.

مشعل گازوئیل سوز ایران رادیاتور مدل RA2

( 251 )

 

مشعل ایران رادیاتور

گازوئیل سوز

RA2

1 سال گارانتی

ظرفیت :93000

Give a Name

افزودن به لیست دلخواه

شرکت ایران رادیاتور را می توان یکی از شناخته شده ترین برندهای فعال در تولید تجهیزات گرمایشی دانست.ایران رادیاتور از اواسط دهه 1370 خورشیدی به بعد، وارد عرصه ساخت مشعل شد که از ویژگی های محصولات این شرکت می توان به کیفیت فنی خوب و خدمات پس از فروش بسیار مناسب آن اشاره نمود.
مشعل گازوئیلی ایران رادیاتور مدل RA2 برای  مصارف گرمایش دیگ آب گرم و بخار موتورخانه و تامین آبگرم مصرفی و سیستم گرمایشی و فضا های صنعتی مناسب می باشد.
هنگام انتخاب مشعل گازوئيلی ایران رادیاتور مدل RA2 ، به قطر لوله شعله پوش مشعل جهت امکان ورود لوله فوق در دیگ و نصب مشعل کاملا توجه فرمائید.
در مسير سوخت گازوئيل تا مشعل ، لازم است فيلتر گازوئيل و نازل یا نازل های گازوئیل براساس ظرفیت مشعل گازوئیلی با مشخصات فني مورد تاييد قرار داده شود.
شرکت ایران رادیاتور  با دارا بودن بیش از 1000 مرکز خدمات پس از فروش مجاز در سراسر کشور از محصولات خود کاملا" پشتیبانی  می نماید.مشعل های فوق از مدل 700000 کیلوکالری به بالا دارای تابلو برق می باشند.از تقسيم حداکثر کيلو کالری قدرت گرمايش مشعل های گازوئيل سوز بر عدد 8,500 مقدار ليتر مصرف گازوئيل در ساعت بدست می آيد.

مدل

حداکثر قدرت گرمایش

برق مصرفی

نحوه احتراق

دمپر هوا

الکترو موتور فن K.w

نوع رله

قطر شعله پوش m.m

فشار پمپ گازوئیل Bar

KW

Kcal/hr

V –Ф

RA2

108

93,000

220-1

یک مرحله

دستی

0.09

ایرانی

80

14

 

ویژگی های مشعل گازوئيلی ایران رادیاتور مدل RA2

 • دارای احتراق تک مرحله ای
 • دارای دمپر دستی
 • دارای پمپ گازوئیل
 • مجهز چشم الکترونیکی و شیر برقی
 • برق مصرفی الکتروموتور مشعل گازوئيلی ایران رادیاتور مدل RA2 به صورت تک فاز می باشد.

عملکرد مشعل گازوئیل سوز

 • در مشعل های گازوئیلی ، الکتروموتور علاوه بر وظیفه به حرکت درآوردن محور فن هوادهی ،وظیفه چرخش محور پمپ گازوئیل مشعل را نیز بعهده دارد.
 • فن هوادهی مشعل های گازوئیل سوز از نوع فن سانتریفیوژ بوده که روی محور الکتروموتور مشعل با دور 2900 نصب می گردد.
 • با استارت موتور ، فن هوادهی به حرکت در می آید و مولکول های هوای بین پره های فن شروع به حرکت میکنند ، برای کنترل مقدار هوای فن ، در دهانه ی مکش آن یک دمپر قرار داده می شود که تنظیم هوای عبوری آن در مشعل های کوچک ، بصورت دستی در مشعل های بزرگ به وسیله ی یک سرو موتور ، کنترل شده و میزان هوای عبوری از دمپر هوا متناسب با مقدار سوخت کم و زیاد می شود .
 • معمولا پمپ گازوئیل را در مشعل های فشار قوی به صورت دوار و یا چرخ دنده ای انتخاب می کنند.

با توجه به کامل نبودن راندمان احتراق سوخت در مشعل ها و در نظر گرفتن برخی تلفات حرارتی ، هنگام انتخاب مشعل ، ظرفیت مشعل را حدود 20 درصد بیشتر از ظرفیت دیگ در نظر می گیریم.

 • به ازاء هر 300 متر افزایش ارتفاع از سطح در یا بدلیل کاهش غلظت هوا ، راندمان احتراق سوخت انواع مشعل ها حدود 4% کاهش می یابد.
 • ارزش حرارتی هر لیتر گازوئیل تقریبا معادل K.cal 8500 می باشد.
 • ارزش حرارتی هر کیلوگرم گازوئیل تقریبا معادل K.cal 10500 می باشد.

گارانتی مشعل گازوئيلی ایران رادیاتور مدل RA2

مشعل گازوئيلی ایران رادیاتور مدل RA2 دارای 1 سال گارانتی شرکت ایران رادیاتور می باشد.

 

مشعل (burner) دستگاهی است که با ترکیب هوا و سوخت و شعله، مثلث احتراق را تشکیل داده و انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. در حالت کلی می توان انواع مشعل را در گروه های زیر دسته بندی نمود:

 • نحوه ترکیب سوخت
 • نوع سوخت مصرفی
 • نوع اکسیدایزر آن ها
 • نحوه تامین هوای احتراق
 • نحوه انتقال گرمای حاصل از احتراق
 • هندسه مشعل

که ما در این بخش به شرح نحوه تامین هوای احتراق به تفضیل می پردازیم.

در حالت کلی وظیفه اصلی مشعل ایجاد گرمایش می باشد که با توجه به نیاز، مشعل مورد نظر  انتخاب می شود. از مشعل ها به منظور تبدیل آب به بخار، گرم کردن مایعات ناقل حرارت، حرارت دهی مستقیم در پخت و پز و اکسید کردن، تأمین حرارت به منظور خشک کردن محصولات و سایر مصارف خاص استفاده می شود. یکی از بزرگترین استفاده های مشعل در صنعت گرمایش به عنوان موتور احتراق بویلر ها می باشد. در انواع دیگ ها مشعل هایی با ظرفیت کاری متفاوت استفاده می شود. طرز کار مشعل بدین شکل می باشد که با پاشش سوخت (گاز، گازوییل، مازوت) از طریق ورودی و ایجاد جرقه، حرارت مورد نیاز را به صورت شعله به داخل کوره هدایت می کند. در مشعل و دیگ تعدادی کنترل کننده وجود دارد که میزان و زمان هر کدام از فر آیند های مشعل را کنترل می کنند. برای مثال ترموستات دیگ و کنترل دود که گاهی به جای آن از سلول فوتوالکتریک استفاده می شود، به طور خودکار باعث کار کردن و از کار افتادن مشعل می شود.

انواع مشعل از نظر تامین هوای احتراق

مشعل ها از نظر تامیین هوای احتراق به دو دسته تقسیم می شوند:

 • تامین هوا به صورت طبیعی یا اتمسفریک
 • تامین هوا به شکل اجباری یا دمنده دار

اکثر مشعل ها دارای جا به جایی اجباری بوده و این به این معناست که هوای اکسیدایزر توسط فن و یا دمنده تامین می شود، در مشعل های طبیعی یا به عبارتی اتمسفریک ،هوای داخل کوره را در فشار اتمسفر سوخته و به همین دلیل به آن ها اتمسفریک می گویند.تفاوت در نحوه تامین هوا در مشعل تغییراتی را اعمال می کنند و کاربری این دو سیستم را از هم متمایز می سازد.

تامین هوا به صورت طبیعی یا اتمسفریک

در تامین هوا به طور طبیعی، هوای احتراق با مکش ایجاد شده توسط جت سوخت ورودی و همچنین نیروی بایانسی درون محفظه احتراق که در جریان بالادست ایجاد می شود به داخل محفظه وارد می شود. این شیوه بیشتر در صنایع شیمیایی وهیدرو کربنی کاربرد دارد. همچنین در این روش انواع ترکیبات و سوخت ها قابل اشتعال بوده که البته گاز در آن رایج تر بوده و مایعات نیز در برخی موارد استفاده می شود. از ویژگی های این رو می توان به طول شعله بیشتر و انتقال حرارت در طول زیاد که  موجب می گردد تا پیک دمایی در رنج پایین داشته باشد اشاره نمود.

 

تامین هوا به شکل اجباری یا دمنده دار

دمنده های اجباری در محفظه احتراق هوا را به صورت فشار مثبت توسط ابزار مکانیکی مثل فن و یا دمنده وارد می کنند. هوا با فشار کنار دست با رنجی در حدود 0.5kpaبه محفظه تزریق می شود. که از این فشار برای ترکیب بهتر سوخت و هوا بهره گرفته می شود. همچنین استفاده از مشعل با دمنده امکان کنترل هرچه بهتر احتراق برای ما فراهم می سازد. دمنده های اجباری در مواقعی کاربرد دارند که طول شعله کوتاه و فشرده مورد نیاز می باشد.این مشعل ها امکان ترکیب بهتر سوخت و هوا را میسر نموده و موجب افزایش اغتشاش شعله شده و شعله را کوتاه می کند که برای کوره هایی با حجم کوچک نیز مناسب می باشند. البته باید در نظر داشت که استفاده از دمنده های مکانیکی موجب افزایش نرخ هزینه ها شده که البته از راه های جبران این مسئله پیش گرمایش هوا بوده که امکان بازیابی حرارت را برای ما فراهم می گرداند و موجب افزایش راندمان نیز می گردد.


 

انواع مشعل از نوع سوخت مصرفی

یکی دیگر از انواع دسته بندی مشعل ها، دسته بندی آن ها بر اساس نوع سوخت آن ها می باشد.می توان مشعل ها را از لحاظ سوخت به 4 دسته کلی تقسیم بندی نمود:

1. سوخت گازی

2. سوخت مایع

3. سوخت جامد

4. سوخت دو و یا چندگانه

 

سوخت های گازی

سوخت های گازی از مهمترین و معمول ترین آن ها بوده که به علت قیمت مناسب، در دسترس بودن و آلایندگی کمتر، مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربری آن ها در صنایع شیمیایی می باشد.این سوخت بسته به نوع پالایش حاوی متان، نیتروژن، دی اکسید کربن، پروپان، می باشد.


سوخت های مایع

در کنار سوخت های گاز، سوخت های مایع نیز در صنعت مورد استفاده می باشد، این سوخت ها به دلیل نیاز به اتمایز شدن در هنگام سوخت کاربری محدود تری نسبت به نوع گازی دارا می باشند. البته شایان ذکر است که این سوخت ها بسته به فراوانی منطقه ای نیز کاربرد بیشتری پیدا می کنند ، از جمله جنوب آمریکا که به دلیل فراوانی سوخت های مایع از این سوخت استفاده زیادی می شود، استفاده از سوخت مایع در گرو اتمایز کردن و تبدیل آن به قطرات قابل اشتعال می باشد که موجب افزایش راندمان آن ها می گردد البته در صورت عدم اتمایز درست این سوخت، راندمان به شدت کاهش خواهد یافت.

سوخت های جامد

به غیر از سوخت های نام برده سوخت های جامد نیز از جمله زغال سنگ و زغال کک نیز کاربردهای خود را مانند صنایع ذوب آهن و همچنین در تولید نیروگاهی دارا می باشند.

در شکل زیر بخش های کلی نمونه مشعل نفت سوز نشان داده شده اند:

نوع سوخت در مشعل ها به عوامل متعددی وابسته بوده و از مهمترین آنها راندمان مناسب در کنار کاربری آسان می باشد البته علاوه بر موارد ذکر شده قیمت سوخت و در دسترس بودن آن نیز در این انتخاب تاثیر گذار می باشد.

سوخت دو و یا چندگانه

در مواردی در صنایع ما به علت افزایش راندمان خواستار آن خواهیم بود تا از دو نوع سوخت در ساختمان مشعل استفاده نماییم که از پرکاربرد ترین آن ها مایع- گاز می باشد.این نوع مشعل را دوگانه سوز نامیده و راندمان بالایی در اشتعال دارا می باشند.

اجزاء مشعل دوگانه سوز

جت سوخت مشعل دوگانه سوز

 

ساختمان مشعل

هر مشعل دارای قسمت های اصلی می باشد که آن را تشکیل می دهد.

 • جرقه زن: یکی از قسمت های اصلی مشعل جرقه زن می باشد که امکان احتراق ایمنن و کامل را برای ما فراهم می نماید که عموما در داخل مشعل ساخته می شود.
 • پلنوم: محفظه نگاه دارنده گاز بوده و این گاز می تواند شامل ، گاز پیش ترکیب شده با هوا یا گاز مخلوط شده با هوای احتراق باشد.
 • محفظه مشعل: این محفظه نقش بسیار مهمی داشته به دلیل اینکه شکل شعله را کنترل نموده و موجب می گردد تا اجزا داخلی از گرم شدن بیش از اندازه محافظت شوند.
 • کنترل کننده: هر نوع تجهیزی که موجب کنترل فرآیند احتراق می گردد می باشد. از جمله دمپر یا کنترل هوای ورود در مشعل های اتمسفریک و یا سیستم تزریق سوخت،
 • سیستم ایمنی شعله: این سیستم نقش اساسی در فرآیند احترق داشته و می تواند به سیستم تزریق سوخت متصل شود.

اجزای تشکیل دهنده مشعل

 1. نازل سوخت اولیه
  2.بخش مربوط به ونتوری شامل( ورودی- گلوگاه و دیفیوزر)
  3. پیش مخلوط کن مشعل
  4. مخزن اولیه ورود هوا
  5. مخزن ثانویه ورود هوا
  6. محفظه اشتعال
  7. پوسته صداگیر
  8. رایزر سوخت و محفظه پاشش شوخت

 

همان طور که ملاحظه می شود، مشعل های نفت سوز شامل بخش های پاشش سوخت به درون محفظه ی احتراق یا همان نازل ، پمپ سوخت، دمنده ی هوا که هوا را به درون محفظه ی احتراق می دمد، موتور الکتریکی که پمپ سوخت و دمنده ی هوا را راه اندازی می کند، ترانسفورماتور که ولتاژ بالایی را برای جرقه زنی فراهم می کند، کنترل کننده ی عملکرد مشعل و جرقه زن ها که باعث شروع احتراق می شوند، می باشد.

 

به منظور بالا بردن دید خواننده ی عزیز در مورد ساختار جزئی درون مشعل، دیاگرام انفجاری یک نمونه مشعل در اینجا ارائه شده است:

 

*******جهت کارشناسی سیستم ها با کارشناسان تاسیسات 950 تماس حاصل فرمایید.*******

 

تاسیسات 950 به­ مدیریت محمد حسن علوی افتخار دارد در جهت ارائه هرچه بهتر خدمات فنی مهندسی و با هدف ارتقاء صنعت تهویه مطبوع و تأسیسات مکانیکی گامی استوار بردارد. در این راستا تاسیسات 950 با بهره ­مندی از مدیریت متمرکز، پرسنل مجرب و متخصص، تحقیق و توسعه، استفاده از آخرین تکنولوژی در طراحی و محاسبات ،اهمیت به خدمات پس از فروش و تکیه بر تجربه 32 سال حضور در صنعت تهویه مطبوع و تأسیسات مکانیکی کشور ،حرکت خود را با شتاب چشمگیری ادامه دهد و به­ عنوان یکی از پیشگامان صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع مطرح شود. تاسیسات 950 با تاکید بر کیفیت و تخصص ،اعتماد و همراهی کارفرمایان محترم را بهمراه داشته ،که از مهمترین دلایل پیشرفت این مجموعه بوده است. امید که با همیاری و همکاری و تلاش مجدانه همکاران و مدیران ،شاهد رضایتمندی روزافزون همه عزیزان از این مجموعه باشیم.

 

ویژگی ها

مشخصات کلی

برند : ایران رادیاتور
کشور سازنده : ایران
نوع سوخت : گازوئیل سوز

سایر مشخصات محصول

ظرفیت حرارتی (Kcal/hr) : 90000-100000
ایران رادیاتور
ایران
گازوئیل سوز
90000-100000