شرکت «نصب نیروی ایران» با طراحی مجموعه تولید برق رایگان، محصولی را به بازار عرضه کرده که از طریق جایگزینی این «ست» با شیرهای فشار شکن بخار در صنایع مختلف، علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی و عدم آلودگی محیط زیست، انرژی ایجاد شده تبدیل به توان الکتریکی(برق)می شود.

«ست تولید برق رایگان» که انرژی‌های تولید شده ناشی از بخارآب را به توان الکتریکی یا برق تبدیل می‌کند، هم اکنون در نفت و گاز و پتروشیمی، بیمارستان‌ها، صنایع غذایی، صنایع چوب و کاغذ قابل استفاده است.

بر اساس این گزارش دنیای اقتصاد ، در فرآیندهای مختلف در کارخانه‌های صنعتی و بیمارستان‌ها نظیر ضدعفونی کردن، خشک کردن، فرآورش، سرمایش و گرمایش بخار آب مصرف فراوانی دارد که هم اکنون در کشور در برخی صنایع، بخار با فشار بالا تولید شده و به جهت استفاده در فرآیندهای ذکر شده از یک شیر فشار شکن استفاده می‌شود.

این روش موجب اتلاف انرژی، آب و آلودگی محیط زیست می‌شود؛ در طرح ست تولید برق رایگان، شیرفشار‌شکن با ست تولید برق جایگزین می‌شود که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، موجب تولید توان الکتریکی و عدم آلودگی محیط زیست می‌شود. برگشت سرمایه کوتاه مدت حدود ۱۴ ماهه، دریافت برق رایگان دائمی، امکان فروش برق با قیمت بالا به وزارت نیرو، حداکثر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش آلودگی محیط‌زیست و عدم نگرانی درخصوص قطعی یا نوسان برق شبکه از مهم‌ترین مزایای این مجموعه تولید برق است.

این ست تولید برق علاوه بر صنایع گفته شده در سایر صنایعی که برای انجام فعالیت‌های خود ناچار به تولید بخار هستند، کاربرد دارد و حتی در صنایعی که نیازمند بخار با فشار پایین و متوسط هم هستند، قابل استفاده است. به‌عنوان مثال، بیمارستان یا کارخانه‌ای که دارای یک دیگ بخار با ظرفیت ۱۰ بار فشار و ۱۰ تن در ساعت تولید بخار باشد نیز می‌تواند تا ۳۰۰ کیلووات از این طریق برق تولید کند.