نخل‌های هوشمند دبی

با استفاده از تکنولوژی روز و انرژی پاک، درختان نخل هوشمند خورشیدی در شهر دبی امارات متحده عربی، علاوه بر در اختیار گذاشتن سایه برای مردم، اینترنت وای فای موردنیاز آنها را نیز تامین می‌کنند. این درختان هوشمند خورشیدی به‌شکل نخل در کنار سواحل و مکان‌های عمومی نصب شده است.

این درختان، در واقع ایستگاه تامین برق اینترنت وای فای در سطح شهر تلقی می‌شوند. این امکانات، گامی است به‌سوی اینکه دبی برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین کلان شهرهای جهان برای نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ آماده شود.

پروژه نصب درختان نخل خورشیدی، به ۶ دلیل بوده است: نخست آنکه برای افرادی که در نزدیکی آن قرار می‌گیرند، اینترنت وای فای رایگان تامین می‌کند. دومین عملکرد آن تامین امنیت و مسائل اورژانسی است، به‌گونه‌ای که هر کدام از آنها دارای دوربین مداربسته مادون قرمز ۳۶۰درجه هستند و به یک دکمه شرایط اورژانسی مجهز شده‌اند.

سومین عملکرد آن پنل‌های خورشیدی است که می‌تواند برق موردنیاز خود را تامین کند. چهارمین عملکرد آن این است که دارای یک صفحه نمایش لمسی بوده که در آن مردم می‌توانند به برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل و وب‌سایت‌های مختلف دسترسی یابند.

دیگر آنکه یک صفحه نمایش دیجیتال خارجی دارد که از طریق آن آگهی‌های بازرگانی و پیغام‌های دولتی می‌تواند به گوش مردم برسد. و به‌عنوان آخرین عملکرد، این درختان نخل خورشیدی قادر به تامین برق و شارژ وسایل الکترونیکی به میزان ۵/ ۲ برابر بیشتر از ایستگاه‌های معمولی هستند و در ضمن، زیر آن صندلی‌هایی برای استراحت مردم تعبیه شده است.