توافق‌نامه همکاری بین ایران و کره‌جنوبی برای فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه تبریز به امضا رسید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در حاشیه این تفاهم‌نامه به خبرنگاران گفت: این توافق‌نامه همکاری میان شرکت پالایش تبریز و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های مهندسی و ساختمان اس‌کی (SKEC) از کره جنوبی و طراحی و ساختمان نفت (ODCC) از ایران امضا شد. غلامرضا باقری‌دیزج افزود: در امضای این توافق‌نامه، مقامات عالی‌رتبه دولتی و پارلمانی دو کشور (با هدف تبدیل نفت‌کوره به فرآورده‌های با ارزش بالاتر مطابق استاندارد یورو ۵) حضور داشتند.

وی اظهار کرد: اجرای این پروژه ۶/ ۱میلیارد یورویی از طریق طراحی و مهندسی، خرید، تامین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب از طریق کنسرسیوم ایرانی- کره‌ای و تامین فاینانس از منابع مالی بانک‌های کره‌جنوبی خواهد بود.

باقری یادآور شد: با امضای این قرارداد ۴۸ ماهه، نفت‌کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از ۲ درصد کاهش خواهد یافت و ارتقای کیفی فرآورده‌های پالایشگاه نفت تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی اضافه کرد: پیش از این با توافق میان کارفرما و پیمانکار، قراردادی به منظور عملیات امکان‌سنجی فنی - اقتصادی با هدف کاهش تولید نفت‌کوره و ارتقای کیفی فرآورده‌ها با شرکت SKEC کره‌جنوبی به امضا رسیده بود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز افزود: پس از گذشت یک سال با تکمیل مطالعات امکان‌سنجی فنی - اقتصادی پروژه توافق‌نامه این همکاری با اعلام آمادگی KOREA EXIM BANK در حمایت از این پروژه به‌صورت Head Of Agreement )HOA) نهایی و به امضای طرفین رسید.

همچنین عباس‌کاظمی، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این مراسم در مورد امضای قرارداد برای ارتقای سایر پالایشگاه‌های کشور توضیح داد: قرارداد تجاری پالایشگاه اصفهان و تبریز امضا شده و برای ارتقای پالایشگاه‌های تهران و بندرعباس پیشرفت خوبی حاصل شده و این پالایشگاه‌ها با فاینانسور‌ها در حال مذاکره هستند. این قراردادها باید امضا شود تا میزان تولید مازوت تا سال ۱۴۰۴ به کمتر از ۱۰ درصد برسد.